مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Tuesday 04 August 2020 - الثلاثاء 14 ذو الحجة 1441 - سه شنبه 14 5 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • چيستي سبك زندگي اسلامي  
 • 1392-10-30 12:23:1  
 • تعداد بازدید : 157   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • چیستی سبک زندگی اسلامی
  واژه سبک زندگی، واژه‌‌ای است که ابتدا در فرهنگ مدرنیته مطرح شد. بشریت در دویست سال پیش موضوعی به نام سبک زندگی در محاورات خود نداشت و اساساً چنین پرسشی در آن زمان‌ معنا نمی داد. ولی  امروزه این واژه نه ‌تنها معنا می‌دهد بلکه باید به ‌طور جدّی به آن پرداخته شود.
  در دوران گذشته بشر بر مبنای امور حقیقی و معنویِ زندگی برای حیات بشری اقدام می نمود ولذا شکل و ظاهر زندگی نقش محوری را ایفا نمی کرد و هدف آن جامعه رسیدن به اهداف عالی و حقیقی بود،و زندگی خود را در عالمی ماوراء این عالم جستجو می کرد. لذا تا این حد به ظاهر و شکل زندگی نمی پرداخت ،اما دنیای مدرن با محور قرار دادن شکل و ظاهر زندگی، روح و روان بشر را به این مباحث به عنوان دغدغه ای مهم مشغول نمود.
  لذا با توجه به این مقدمه باید گفت منشأ موضوع سبک زندگی از غرب آغاز گردیده و به تبع آن موضوع سبک زندگی در سایر ملل موضوعیت یافته و روح و روان افراد را به خود مشغول ساخته است.
  در دنیای مدرن پیشرفت محوری به عنوان امری کلیدی برای سبک زندگی غربی موضوعیت یافته است که مقوله پيشرفت، فناوري محور برپايه عرضه و تقاضا صورت می پذیرد، لذا اندیشه پیشرفت گرائی یک آسیب است که کمیت‌گرائی،‌ تجربهمحوری،‌ و نیز فنی و فناوری محوری از کارکردهای اصلی اندیشه پیشرفت محوری در  سبک زندگی غربی مطرح می باشد.
  با بسط و توسعه محوریت پیشرفت در جوامع مختلف، ارزش های انسانی و الهی جایگاه واقعی خود را از دست می دهند و سود محوری جایگرین این ارزش ها می گردد، لذا به جرأت می توان ادعا نمود محوریت علوم فنی در سبک زندگی غربی جایگاه واقعی علوم انسانی را تنزل داده است زیرا علوم انسانی بر خلاف علوم فنی انسان را به سمت تعالی رهنمون خواهد ساخت.
  فطرت مهم ترين مقوله سبک زندگي
  در مقابل اندیشه پیشرفت محور ،اندیشه زندگی محور قرار دارد که این اندیشه خود به دو قسم اندیشه زندگی محور بر مبنای حوادث روزمره مردم و نیز به اندیشه زندگی محور بر مبنای دین و فطرت تقسیم می گردد.
  «فطرت» واژه‌ای عربی بر وزن فِعْلَة از ریشه فطر و به‌معانی شکافتن[1] و «آفریدن و ایجاد اولیه و بدون سابقه»[2]ابداعاست[3]
   لذا شناخت مقوله دین امر اجتناب ناپذیر می باشد و بدون این شناخت نمی توان برای تحقق سبک زندگی اسلامی اقدامی نمود لذا برای سبک زندگی اسلامی جامعۀ قرآنی نیاز به حکمت اسلامی و نیز توجه اساسی به فطرت دارد، و نکته اساسی پرداختن به سبک زندگی اسلامی بر اساس دین و فطرت می باشد و الّا دچار اباحه گری خواهیم شد ،زیرا فطرت آيينه‌اي است كه حقيقت در آن وجود دارد «الست بربكم قالو بلی»[4] به اين معناست كه انسان‌ها در وجود خود حقيقت را دارند و فقط مذكِّر مي‌آيد و تذكر مي‌دهد يعني محتوا موافق فطرت است.
  در اندیشۀ زندگی محور بدون دخالت دین و فطرت، محوریت با زندگی روزمره و عادی مردم می باشد، که نتیجه آن اباحه گری خواهد بود. اما در اندیشۀ دینی و منطبق با فطرت حیثیت وجودی انسان مورد بررسی قرار می گیرد که در این صورت نیاز به حکمت پدید می آید .
  با توضیحات ارائه شده در مقابل اندیشۀ زندگی محور، اندیشۀ حکمت محور شکل می گیرد که برخلاف نگاه زندگی محور که اصالت را به غریزه می دهد، لیکن اندیشه حکمت محور توجه به غریزه را معطوف به زندگی کردن مطرح می کند و افراط در آن را امری ناپسند می داند.
  لذا در بیان چیستی سبک زندگی اسلامی به طور اجمال می توان عنوان نمود، سبک زندگی اسلامی ناظر به رفتار شخصی ، زندگی جامعه و تکامل اجتماعی می باشد و نیز تامل در مفهوم قرآنی آن می رساند ایدئولوژی فراگیری که قرآن برای زندگی تعریف می کند همان سبک زندگی اسلامی خواهد بود.
   


  [1]راغب اصفهانی، المفردات، ماده فطر.
  [2]ابن اثیر،«الفطر:الابتداء و الاختراع»النهایه،ج3،ص457.
  [3]ابن منظور،لسان العرب،بیروت:موسسه التاریخ العربی،1416(قمری).ج10،ص285.
  [4].اعراف، آیه 172.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد