مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Friday 03 July 2020 - الجمعة 12 ذو القعدة 1441 - جمعه 13 4 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • در تبيين مكتب هنري شيعه ضعيف عمل مي كنيم  
 • 1391-04-18 12:14:8  
 • تعداد بازدید : 29   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • در تبیین مکتب هنری شیعه ضعیف عمل می کنیم

  پیش همایش حرم مطهر رضوی؛ جلوه گاه هنر شیعی، از سوی گروه هنر پژوهی رضوان وابسته به مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی با حضور علاقه مندان به هنر شیعی صبح یکشنبه در تالار همایش های بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد. در این همایش دکتر محمد رجبی، مشاور علمی کتابخانه ملی ایران، دکتر بلخاری، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، دکتر طبسی، رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد مشهد، دکتر داداشی، رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری به ارائه نظریات و مقالات خود پرداختند.
  *قرآن کریم برترین هنر اسلامی است
  دکتر رجبی، در این همایش گفت: در دین مسائل عقلانی و همچنین مسائلی که به دل معطوف می شود وجود دارد؛ پیامبر می فرمایند «دل یک رشته ابریشمی آویخته از شاخه درخت در مسیر نسیم است»، این سخن بدین معناست که هر چیزی می تواند دل را تکان دهد؛ چنین تلقی از دل یک تلقی والا از جمال را تجسم می کند و جمال دین جمالی است که دل قبول می کند و ما هیچ وجهی از دین را نداریم که در آن جمال نباشد.
  مشاور علمی کتابخانه ملی ایران، قرآن کریم را اساس دین دانست و با اشاره به اینکه زیبایی معنایی، کلمات و اوزان موسیقی در قرآن مشهود است، تشریح کرد: امام سجاد(ع) در میان ائمه به داشتن صدای بسیار زیبا مشهور بوده اند و هنگامی که از ایشان می پرسیدند شما زیبا می خواندید یا پیامبر؟ ایشان می فرمود «اگر جدم آن طور که در خلوت مناجات می خواند، در عموم قرآن می خواندند، هیچ روحی بر جسم ها باقی نمی ماند»، بنابراین نخستین هنر اسلامی، کلامی است.
  وی با بیان این که جمال توأم با دین است، تصریح کرد: زیبایی دومی که پیامبر برآن تأکید داشتند، خط است. حضرت می فرمایند «خط زیبا وضوح و آشکارگی حقیقت را افزایش می دهد». رجبی سپس به زیبایی های انسانی و طبیعی اشاره کرد و افزود: پیامبر همیشه به زیبایی های ظاهری خود توجه می کردند. حضرت علی(ع) می فرمایند «شبی باران شدیدی در مدینه می بارید، پیامبر قبل از خواب درب خانه ما را زدند و فرمودند اگر نماز صبح آمادگی داری غذایی آماده کن تا برویم بیرون مدینه و منظره غدیرها(چاله هایی که در آن آب زلال است) را ببینیم»، حضرت می فرمایند «ما سحرگاه حرکت کردیم و به بیابان رفتیم و زیبایی های الهی را تقدیس نمودیم».
  وی یادآور شد: آنچه متأسفانه بعد از پیغمبر با کنار زدن مولای متقیان(ع) به نام اسلام ماند، اسلامی حقیقی نبود، زیرا افراد خشنی سرکار می آیند که دارای روحیه عربی خشن بودند و بنابراین جنبه زیبایی اسلام پنهان شد و تداوم آن امروز به صورت طالبان و وهابیت بروز کرد. وی ادامه داد: نماینده زیبایی های دین، حضرات معصومین هستند وتنها امامی که توانست زیبایی های دین را برای یک مدتی کوتاه جلوه گر شود، حضرت رضا(ع) بودند و این به جهت این است که ایشان برای مدتی از عرب ها دور بودند.
  وی متذکر شد: ما شیعیان هر آفرینشی که داریم، برای ولی خدا نثار خواهیم کرد، چون اگر این اولیای خدا نبودند، ما نمی توانستیم شناختی نسبت به ذات اقدس الهی داشته باشیم.
  * در تبیین نظریه های خود فقیر هستیم
  دکتر حسن بلخاری نیز در ادامه این نشست با اشاره به موضوع «مسأله نور و نار در رساله نوریه علی الدولیه سمنانی و تأثیر آن بر نگار گری اسلامی و ایرانی»، گفت: ما نسبت به تمدنها و ملل دیگر در تبیین نظریه خود فقیر هستیم، بر خلاف شرق و غرب پیرامون تبیین نظریه های این هنر کم کاری کرده ایم و بزرگترین مشکل ناشی از آن این است که در انتقال آن به نسلهای آینده ناتوان بوده ایم، بنابراین ضرورت دارد که در تبیین بنیانهای نظری و تدوین و تبیین مکتب شیعی تلاشهای تفصیلی صورت گیرد.
  وی ادامه داد: همچنان که در دانشگاه ها بشدت مقلد غرب شده ایم، متأسفانه در حوزه سنت هم دچار غرب زدگی خواهیم شد.
  وی با بیان این که نگار گری اسلامی و شیعی این فرم حیرت انگیز و دلپذیر را درعالم خلاء خلق نکرده، افزود: از جمله مواردی که در فرهنگ اسلامی و شیعی از معصوم پرسیده می شود، نسبت تمایز بین نار و نور است. تمایزی که میان نار و نور در منطق شناخته شده، یقینا در جلوه های نوری و ناری نگار گری ما مؤثر بوده است.
  بلخاری تصریح کرد: چون منبع تحلیل های ما قرآن است، اصل نار و نور را باید در قرآن جستجو کرد و در قرآن نار صفت رحمانی ندارد، زیرا هیچگاه شخص گناه کار در دوزخ به نور عذاب نمی شود و نار عامل عذاب است، بنابراین تفاوت ماهوی بین نور و نار وجود دارد. با تأمل در قرآن درمی یابیم که 98 درصد آیات نار، نار جهنم است، اما یک جا یک مورد استثنایی وجود دارد و آن هم ناقض تمایز نور و نار مورد بحث نیست.
  وی با بیان اینکه از دیدگاه ما «نار» حالت جرمانی و جسمانی دارد، بیان داشت: نگار گر تا به تصویر نار می پردازد نار را متکاسر می کند و این تجلی قرآن و حضور حقایق نوری در هنر است.
  *هنر اسلامی، مدیون ولایت است
  در ادامه همایش دکتر داداشی، با طرح این پرسش که به چه چیزی هنر گفته می شودگفت: هنر اسلامی به معنای پرهیزکاری و تقواست، اما با تحولاتی که در جامعه بعد از دوره قاجار رخ می دهد، هنر با آن چه که در غرب گفته می شود، معادل شده است.
  وی با یادآوری اینکه نخستین جرقه های هنر اسلامی با فرمان پروردگار به رسول خدا در قرائت قرآن بوده است، ابراز داشت: هنر نوعی مناسک دینی است؛ اما هنر سنتی دارای اصول و مبانی است، یکی از مشخصه های آن بحث الهام در هنر است، اما اگر بخواهد الهام ربانی داشته باشد یکی از شروط آن ولایت است، زیرا بدون اعتقاد به ائمه اطهار(ع) نمی توان در مورد هنر اسلامی صحبت کرد و هنر اسلامی مدیون ولایت است.

  حسن بلخاري  
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد