مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Friday 21 February 2020 - الجمعة 27 جمادى الثانية 1441 - جمعه 2 12 1398
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • ماني و گسترش باورهاي ايراني  
 • 1391-10-05 10:12:54  
 • تعداد بازدید : 62   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • مانی و گسترش باورهای ایرانی
  دین مانی به گفته گئوویدن گرن مخلوطی آگاهانه از مسیحیت و زرتشتی‌گری و اعتقادات دیگر ایرانی‌است. بر مبنای معتقدات مذهبی ساکنان بین‌النهرین به صورت تحول یافته گنوسی و تعمید آن.
  اعتقادات ایرانی با معتقدات مذهبی ساکنان بین‌النهرین آمیخته شده بود، از این رو مانویت پیش از هر مذهب دیگری امکان این را داشت که دو رقیب بزرگ یعنی مسیحیت و الهیات ایرانی را به هم نزدیک کند و با این دو به ترکیب بالاتری دست یابند که برای مردم سرزمین بین‌النهرین نیز که با فلسفه عرفانی آشوری و بابلی پرورش یافته بودند، قابل قبول باشد.
  دین مانی چون ادعای عالم‌گیری داشت به همین دلیل اصولی از مذاهب دیگر، مانند مذاهب زرتشت، بودا و مسیح را اقتباس کرده است اما مذهب مانی فقط ترکیب ساده‌ای از مذاهب مختلف نیست، بلکه مانی طریقه‌ای ایجاد کرد که به علت خاصیت معنوی و عمومی‌ آن بتواند در محیط‌های مختلف اثر داشته باشد. عناصر هندی، ایرانی و مسیحی و یا حتی یونانی که درمتون مذهب مانی دیده می‌شود، فی‌البداهه به وجود نیامده بلکه نتیجه یک اقتباس عمدی و سنجیده است. بنابراین، این سرچشمه و اصول و شکل اولیه فکر مانی مافوق این اقتباسات است.
  به احتمال زیاد چیزی که باعث توجه شاپور اول به دین مانی شد، در برداشتن افکار و عقاید مذهبی گوناگون بوده است، امپراتوری ساسانی سرزمین‌های وسیعی در غرب و شرق با اقوام و ملل گوناگون را تحت حکومت واحد درآورده بود و این امپراتوری علا‌‌وه بر قدرت مادی احتیاج به نیروی روحانی و معنوی نیز داشت، تا از طریق آن بر سراسر امپراتوری تسلط یابد. دین مانی این خواسته را عملی می‌خواست. از این رو مورد توجه شاپور قرار گرفت.
  مانی را باید یکی از دانشمندان و متفکران بزرگ آن زمان محسوب کرد. او بر افکار و عقاید گوناگون مذهبی و علوم مختلف آن زمان آگاهی کامل داشت. مانی به نبوت مسیح معتقد بود ولی به پیغمبری موسی (ع) اعتقادی نداشت. عیسی(ع) در آیین مانی مقامی‌ ارجمند دارد. هرمس، افلا‌‌طون، بودا و زرتشت در نظر او پیامبرانند. ولی مقام عیسی با آنها فرق دارد. در نظر مانی، عیسی موجودی ایزدی بود که بر روی زمین چون آدمیزاده‌ای پدیدار شد ولی آدمیزاد نبود. مسیحیان معتقدند که عیسی را به صلیب کشیدند ولی در نظر مانی عیسی بر بالای چلیپا جان نداد. مانی خود را در حقیقت یکی از حواریون عیسی می‌دانست.
  از نظر مانی عالم دارای دو مبدا است؛ یکی روشنایی و دیگری تاریکی که هر دو آفریدگار هستند. آفریننده نیکی و آفریننده بدی. آنچه نیکی و سود است از ناحیه روشنی و آنچه زیان و گرفتاری است از ناحیه تاریکی است. مبنای دین وی در حقیقت بر همین دو اصل یعنی نور و ظلمت و خیر و شر قرار دارد.
  مانی از دین بودا تناسخ و از زرتشت دوگرایی و از مسیحیان ظهور فارقلیط و نقش عظیم مسیح را به وام گرفته است.
  در دین مانی به نوعی تثلیث برمی‌خوریم که به <پدر عظمت، انسان اول و مادر زندگانی> خلا‌‌صه می‌شود و می‌توان آن را شبیه <اب، ابن و روح‌القدس> عیسویان دانست. همچنین در قسمت‌های مختلف کتب مانی قطعاتی از انجیل نقل شده است.
  مانی تشکیلات کلیسای خود را نیز از دین مسیح اقتباس کرد. تشکیلا‌‌ت کلیسای او مرکب از پنج طبقه بود. در راس این تشکیلات دوازده رسول (به‌پهلوی فریستگان) یا استاد قرار داشتند. پس از آنها هفتاد و دو حواری یا اسقف، پایین‌تر از آنها، کشیشان و شیوخ و در طبقه چهارم راهبان یا برگزیدگان و سرانجام در آخرین طبقه، افراد عادی بودند که سماعون و نیوشگان خوانده می‌شدند.
  مانی در مذهبی که بنیان آن را خود گذارده بود و در حقیقت به جای آنکه دین مسیح را در قالب زرتشت متجلی سازد بالعکس آیین زرتشت را بیشتر به صورت دین مسیح درآورده بود. به طوری که کوشش و زحمات وی درباره نزدیک ساختن این اصول مذهبی موجب برانگیختن تنفر و انزجار شدید هر دو دسته یعنی مسیحیان و زرتشتیان گردیده است.
  این نکته را هم باید یادآور شد که مانی از نفوذ افکار و عقاید یونانی برکنار نبوده و برخی از عقاید وی برگرفته از فلا‌‌سفه یونانی است. به طور کلی باید گفت دین مانی تلفیقی از عقاید و افکار گوناگون مذهبی آن زمان بوده است. این دین در آن زمان تاثیر زیادی بر افکار مذهبی غرب و شرق گذاشته است.
  در مورد فرجام کار مانی باید بگوییم بهرام اول پادشاه ساسانی، وی را به دست روحانیون زرتشتی واگذاشت و آنها ابتدا وی را زندانی و سپس به قتل رساندند. کرتیر موبدان موبد، از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین موبدان زرتشتی و از افراد تاثیرگذار دراین زمان عاملی موثر در قتل مانی و پیروانش به شمار می‌آمده است.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد